کلان شهر مشهد ؟!

کلان شهر مشهد ؟!

کلان شهر مشهد ؟!

شهر مقدس ایران، مقبره حرم مطهر امام رضا (ع)، مشهد از بالاترین احترام برخوردار است. مکان‌های باستانی مانند بوقعه خواجه ربیع، با معماری و هنر ظریف، به رهبران معنوی و علمای گذشته احترام می‌گذارند و ادای احترام می‌کنند. به دقت نگاه کنید، خواهید دید که این مکان چیزی بیش از یک مکان زیارتی، بلکه تلاقی فرهنگ ها در هیبت و پرستش یک معنویت متعالی است.

مشهد در دره ای بین دو رشته کوه، دره کشاف رود قرار دارد. مانند بسیاری از شهرهای واقع در دره های بین کوهی، دسترسی به سفره های زیرزمینی از طریق یک رشته کانال (قنات) به سمت پایین در دامنه کوه ها حفر می شود. این کلان شهر در معرض زلزله است و فعالیت لرزه ای در نواحی دورافتاده مانند قاین در سال 1376 و بم در سال 1387 نیز در مشهد ثبت شده است.

در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، این شهر به یک کلان شهر بزرگ مدرن تبدیل شد و مذهب همچنان نقش بسیار زیادی در توسعه آن ایفا می کرد. زمین های حرم به قدری گسترده بود که زمانی که یک پروژه بزرگ نوسازی شهری درست قبل از انقلاب 1978-1979 راه اندازی شد، بیش از سه چهارم زمین های موجود به حرم تعلق داشت.

مردم مشهد

مشهد شهری چند قومیتی است که در میان ساکنانش فارس‌ها، بلوچ‌ها، دری‌ها، حاجتی‌ها، ترکمن‌ها، ازبک‌ها، تاجیک‌ها، کردها و لرها را شامل می‌شود. گروه‌های قومی غالب فارس‌ها و پس از آن ترکمن‌ها و کردها هستند. در طول اشغال افغانستان توسط شوروی در سال 1979-1989 و پس از حمله آمریکا به آن کشور در سال 2001، صدها هزار افغان برای فرار از مناطق جنگی به ایران، به ویژه به خراسان و مشهد گریختند.

حمل و نقل

ابتکارات توسعه زیرساخت به طور قابل توجهی سیستم راه و راه آهن در مشهد را گسترش داد. جاده حلقه‌ای که دور شهر می‌چرخد – دارای بسترهای بزرگراهی مدرن، جداکننده‌ها و شانه‌ها – یکی از این پروژه‌ها بود. این شهر از طریق راه آهن با تهران و سایر شهرهای ایران مانند بافق و سرخس وصل شده است و ارتباط ریلی با هرات در افغانستان در اوایل قرن بیست و یکم در جریان بود. مشهد همچنین شروع به ساخت سیستم مترو کرد که اولین خط آن در سال 2011 افتتاح شد. فرودگاه این شهر یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور است که دارای پروازهای داخلی به بسیاری از شهرهای ایران و مسیرهای بین المللی به اروپا، آسیا و خاورمیانه است.

تور مشهد برای دیدن این شهر زیبا ، مذهبی و البته سیاحتی همه روزه از تمامی شهر های ایران برگزار میگردد .

تاریخ مشهد

مشهد در قدیم روستایی به نام سناباد (نوقان) بوده است. مدتها تحت الشعاع شهر طوس قبل از اسلام قرار داشت. هم خلیفه عباسی هارون الرشید (حکومت 809-786) و هم امام هشتم شیعیان، علی الرضا (متوفی 818) در سناباد به خاک سپرده شدند. امام رضا تنها امام جماعتی است که در خاک ایران دفن شده است و اعتقاد به شهادت وی بر اثر مسمومیت، نام این شهر را که در لغت به معنای «محل شهادت» است، توضیح می دهد.

ظاهراً معاصران در اواخر قرن دهم، بیش از یک قرن پس از رحلت امام، روستای سناباد را به نام مشهد الرضا (به عربی: «محل شهادت علی الرضا») نامیدند. سیاح بزرگ ابوعبدالله بن بطوطه در حدود سال 1330 به این شهر رسید و از آن به این نام یاد کرد و به نظر می رسد که نام بی تزیین مشهد پس از ویرانی طفوس توسط مغول در سال 1389 رایج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.