» الکساندرایت

 لیزر موهای زائد

در گذشته تنها راه از بین بردن موهای زائد وناخواسته استفاده از روشهایی بود که اغلب آنها دردناک و وقتگیر و خسته کننده بوده از نظر زیبایی نتایج رضایتبخش و طولانی مدت نداشته وتاثیری در کاهش رشد مو یا از بین بردن کامل آن نداشت . در دهه گذشته دستگاههایی بر پایه تکنولوژی لیزری و نوری توسط شرکتهای مختلف به بازار ارائه شد(دستگاه الکساندرایت) که تحول چشمگیری در رفع موهای زائد ایجاد کرده است و نتایج آن بسیار بهتر از روشهای سنتی رایج میباشد.بطوریکه هر روز تعداد بیشتری از افراد مایل به استفاده از آن میباشند.ولی به هر حال نتایج آنها در افراد مختلف فرق داشته و استفاده از آن محدودیتهای خود را دارد.
بهترین نتایج برای افراد با پوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم بدست میاید. ثابت شده است که با یک جلسه لیزر درمانی 40-10 درصد با پنجسه جلسه 70-30درصد و با چند جلسه بیشتر تا 90درصد موها کاهش مییابد.لیزر روی موهای سفید و بور و کرکی اثری ندارد.
رشد موها دوره ای بوده و هر دوره سه مرحله دارد شامل مرحله رشد (آناژن) ,مرحله توقف رشد(کاتاژن), مرحله استراحت و ریزش(تلوژن).این مراحل در موهای قسمتهای مختلف بدن با هم فرق میکند. مثلا در هر زمان 85% موهای سر در حال رشد بوده این رقم برای موهای زیر بغل 30% و پا 20% میباشد. همچنین مرحله رشد مو بر اساس سن جنس فصل ژنتیک در افراد فرق میکند. انواع لیزر فقط در مرحله رشد میتواند ریشه مو را تخریب کند و آن را از بین ببرد. به این دلیل است که برای درمان موثرجلسات متعدد لیزر تراپی لازم است.
 رنگ پوست ایرانی ها بر اساس درجه بندی انواع پوست معمولا سه یا چهار بوده و IPL  و  لیزرالکساندرایت  برای رفع موی این نوع پوست مناسب میباشد.

هیچ دستگاه لیزری نمی تواند بطور کامل موهای بدن را از بین ببرد و هدف از درمان کاهش طولانی مدت تراکم موها کاهش سرعت رشد وکاهش ضخامت مو تا حدی که مورد رضایت بیمار باشد است . هرچه پوست روشنتر و مو تیره تر باشد بهتر جواب میدهد تعداد جلسات درمان برای افراد با پوست تیره یا موی روشن ممکن است بیشتر شود چون درصد رفع موهای زائد در هر جلسه برای این افراد کمتر است.
چون سرعت رشد مو در قسمتهای مختلف بدن متفاوت است فاصله بین جلسات درمانی هم فرق میکند
در بسیاری از خانمها که در نواحی وابسته به هورمون موی زائد دارند (صورت ، گردن ، دور نوک سینه ، بین دو سینه و اطراف و پائین ناف ) ممکن است زمینه بیماریهای هورمونی وجود داشته باشد مثل تخمدان پر کیست . اینها اغلب سایر علائم اختلالات هورمونی مثل ریزش مو ، جوش زدن صورت ، چرب و پرتقالی شدن پوست ، نازایی را هم دارند.
در صورتی که بیمار پریود منظمی داشته ، سابقه کیست تخمدان نداشته باشد ، برای مدت طولانی تعداد موها ثابت باشد و در خانواده هم سابقه پرمویی وجود داشته باشد و تست هورمونی بیمار هم نرمال باشد بدون دستور دارویی خاص لیزر شروع می شود.
اگر هر یک از علائم فوق الذکر بالا وجود داشته باشد یا ضمن انجام لیزر جواب بیمار کندتر از حد معمول باشد باید به فکر انواع خفیف اختلالات هورمونی بود . که مشاوره با متخصص غدد توصیه میشود ،و فرد باید تحت نظر پزشک دارو درمانی که طولانی مدت هم هست را شروع نماید . باید توجه داشت که متوسط جلسات لیزر مو در بیمارانی که زمینه هورمونی ندارند 8-3  جلسه و در بیماران دارای مسائل هورمونی 2 برابر این مقدار است.
درصورت حاملگی ، برنزه بودن پوست و مصرف بعضی داروها داشتن سابقه صرع و تشنج انجام لیزر ممنوع می شود .

لیزر موهای زائد در اصفهان